Role otce při výchově děťátka

Role otce při výchově děťátka

 

Role otce je při výchově dítěte významná. Třeba však připomenout, že táta není pro dítě druhou mámou a jeho úkoly jsou trochu jiné než ty ženské. Liší se i způsoby projevování lásky ke společnému potomkovi. Děťátko potřebuje tuto rozmanitost, jelikož z kontaktu s každým z rodičů čerpá různé vzory, které bude moci v dospělosti využít. Jaké jsou tedy hlavní výzvy, kterým čelí dnešní otcové?

 

Zapojení od samého začátku

Je mýtus, že otec si začíná budovat vztah s dítětem teprve tehdy, když je dítě schopno mluvit a provádět konkrétní úkony. Tatínkové by měli navázat první kontakt s dítětem hned po narození. Úspěšně dokáží provádět jakékoli činnosti, jako je koupání miminka, přebalování a později krmení odsátým či umělým mlékem. Co je pro maminky po porodu přirozené, tatínkům někdy může (ale nemusí) trvat trošku déle. Mužům mohou všechny činnosti kolem novorozence zpočátku připadat náročně a při jejich provádění se mohou cítit jako ten pověstný slon v porcelánu. Ale důležité je nenechat se odradit. Péče o novorozence není o nic náročnější než zavěšení skříňky v kuchyni nebo oprava auta ????

 

Láska k partnerovi

Toto je jedna z nejdůležitějších lekcí, kterou může otec naučit své děti. Projevovat lásku svému partnerovi je velkým vzorem pro novou generaci. Vidět, že otec se k matce chová s úctou, podporuje ji, podílí se na domácích pracích a je rovnocenným partnerem i při výchově dětí, je základem pozdějších partnerských vztahů dětí v dospělosti. Tady dobře funguje teze, že pokud jsou rodiče ve svém vztahu spokojeni, vychovají i šťastné děti. Pozorováním vztahu dvou dospělých se děti učí komunikaci, způsobům řešení konfliktů, ale i toleranci k jiným lidem. Mysleme na to při komunikaci s partnerem. Pamatujme, že teď nejsme sami a děti absorbují každé naše slovo a gesto.

 

clanok_otec

 

Mužský vzor

Bez ohledu na pohlaví dítěte je pro dítě velmi důležitý mužský vzor. Samozřejmě, jinou roli hraje u dívky a jinou u chlapce. Otec se stává pro syna doslova vzorem, učí zodpovědnosti a úctě k ženám. V určitém okamžiku v životě chlapce musí opustit matčina ochranná křídla, aby se stal mužem. Úkolem otce je podporovat syna v tomto turbulentním procesu. Na druhé straně, v případě dívek je otec vzorem jejích pozdějších vztahů s muži. Díky tomu ve vztazích dospělých pozná svou hodnotu a snáze si bude vybírat hodnotné partnery.

 

Role otce při výchově dítěte je nezastupitelná. Je nejen oporou mamince při vykonávání každodenních činností kolem miminka, jakými jsou přebalování, koupání či krmení, ale bude se starat také o správný emocionální vývoj děťátka a naučí ho budovat vztah s milovanou osobou, formovat pocit identity a samostatnosti a budovat zdravé sebevědomí. Jak vidíte, milí tatínkové, máte velkou zodpovědnost, proto neváhejte a směle se zapojujte do všech aktivit s vaším miminkem a užívejte si společné chvíle naplno. Pamatujme, děti jsou malé jen jednou ????

 

 

Autor foto: Josh Willink

www.babatkam.sk