Rozvoj dítěte – jaké vzdělávací hračky vybrat?

Každý z nás vnímá svět smysly. Dítě, které přichází na svět, se jen učí správným reakcím a poznává svět stejným způsobem. A proto je pro jeho správný vývoj třeba stimulovat všechny smysly. Dětičky se učí hrou a dospělí jim mohou pomoci objevovat svět výběrem těch správných hraček.

 

Smyslové hračky mají sílu

Rozvoj smyslů u miminka je mimořádně důležitý proces, pokud jde o správné fungování dětského mozku. Taková hra s vhodnými hračkami v dětství může mít velký význam pro pozdější stádia vývoje. Dětský mozek se od prvních dnů učí správně reagovat na jednotlivé podněty a přenášet informace dále. Přestože většina hraček má přímý nebo nepřímý vliv na vývoj děťátka a zlepšování jeho dovedností, smyslové hračky patří do skupiny, které by měla být věnována zvláštní pozornost. Nejde o to, že by měly být obzvláště komplikované, ale vhodně vybrány. Důležité jsou nejen jejich barvy, které by měly být kontrastní, ale také tvar či textura. Díky tomu má dítě šanci integrovat různé smysly a rozvíjet je.

 

hracka1 

 

Velice oblíbené jsou smyslové knihy. Knihy jsou perfektní prakticky od prvních měsíců života a dětičky příliš rychle neomrzí. Zpočátku knížka pomůže dětičkám procvičit si úchop a má-li i kontrastní strany, pomůže soustředit zrak děťátka a procvičovat ho. Později lze obrázky použít k napodobování zvuků, učení se prvních slovíček nebo vymýšlení příběhů s postavičkami ze stránek. Knížky jsou vyrobeny z měkkého materiálu a některé mají navíc šustící prvky nebo různé textury, které dítě zaujmou. Kromě knih to mohou být smyslové kostky, které jsou prostorové. Jsou to vícebarevné hračky, které lze použít pro různé hry. Procvičí nejen zrak miminka, ale s pomocí dospělých dokáží ovlivnit také rozvoj kreativity a fantazie.

 

Větší děti, které jsou aktivní, vyžadují od hraček o něco více. Nestačí jim dívat se na ně nebo je zkoušet různými smysly. Potřebují aktivitu a úkoly. Výborné jsou vzdělávací hračky pro miminka, která lze přesouvat. Ideální je, mají-li navíc různé druhy prvků, které budou stimulovat hmat a sluch děťátka. Takové hračky by měly mít nejen různé textury, ale také vydávat zvuky. Nejde nutně o otravné zvuky, ale o jemné zvuky chrastítka nebo zvonku.

 

hrack2 

 

Zajímavou hračkou jsou pěnové puzzle, které lze použít nejen jako hrací podložku na zem, ale pomohou děťátku naučit se kombinovat jednotlivé prvky, řadit či učit se písmenka. Zajímavé kontrastní prvky probudí v dítěti zvědavost objevovat. Mají ještě jednu důležitou vlastnost – jsou bezpečné. To je něco, čemu bychom také měli věnovat náležitou pozornost. Hračky pro děti by měly být vyrobeny z certifikovaných materiálů a splňovat všechny normy.

 

Výběr hraček na trhu je obrovský. Vyplatí se však používat střídmost a pamatovat na to, že dítě bude mít ze společně stráveného času mnohem větší radost. Pokud rodič dokáže správně vybrat hračky pro své děťátko, nemusí jich být ani mnoho, důležité je, aby se daly využít různými způsoby a vzájemně se doplňovaly. Mnohé vzdělávací hračky se dokáží přizpůsobit dalším vývojovým stádiím děťátka. Každá zakoupená hračka pro vaše děťátko by měla být navíc bezpečná a vyrobená z kvalitních materiálů.

 

hracka3

Zdroj foto: babyono