Plenky pro opakované použití, jak na to?

Pokud jste se nedávno stali rodiči, možná si kladete otázku, jaké pleny jsou pro vaše děťátko ty nejvhodnější. Možná jste si doposud mysleli, že vybrat si tradiční jednorázové pleny je samozřejmostí. Není to ovšem jediná možnost. V současnosti jsou opět velkým trendem pleny pro opakované použití. Určitě se každému jako první vynoří ve vzpomínkách plenka minulých generací, kdy jsme všichni „vyfasovali“ jedny poštolky – vrchní plenu na vázání a ty látkové pleny, které bylo třeba donekonečna vyvářet v obrovských hrncích. Látkové pleny ale prošly v posledních letech velkými změnami a na trhu je momentálně možné dostat různé střihy, velikosti, nemluvě o těch krásných vzorech. Navíc dnešní doba nám nabízí vymoženosti jako automatické pračky, či dokonce sušičky, takže nekonečného vyvařování plenek a žehlení se už opravdu obávat nemusíme.

 

„Látkování“ – zda ​​používání látkových plenek. Množství maminek se o tuto metodu používání plenek zajímá, ale pro mnohé je to velká neznámá, ba dokonce strašákem. Kdo se má vyznat ve všech těch čtverečních, separačních, kapsových plenkách, svrchních kalhotkách, all in one, atp.? Co jsou vlastně ty „PULky“? Podívali jsme se na tuto ekologičtější, ba možná i levnější metodu používání opakovatelně použitelných plenek.

 

20220709_151228 20220709_151235 20220709_151249 20220709_151258 20220709_151314

 

Používání látkových plenek není vůbec tak náročné, jak se to možná na první pohled zdá. Látkové pleny pereme v pračce a tím končí celá hrůza z vyvařování. Už si jen vysvětlit, co s čím kombinovat. Řekněme si největší výhody opětovně použitelných plenek. Snad tou největší je právě to, že jsou určeny k opakovanému použití, tedy ne jednorázové, které po každém použití zahazujeme. Opětovně použitelné pleny dokonale zapadají do eko trendu dnešní doby. Bio už dávno není jen jídlo, ale i oblečení, či dokonce předměty každodenní potřeby, jako jsou pleny. Saháním po ekologických řešeních podporujeme životní prostředí a staráme se o své zdraví. U plenek pro opakované použití, si můžete být jisti, že vybíráte produkt z přírodních materiálů, který je bezpečný pro pokožku vašeho děťátka. Tento typ plenek navíc byl navržen tak, aby podporoval správný vývoj kyčlí. Další výhodou těchto plenek je jejich prodyšnost. Dostatečné větrání hraje klíčovou roli v hygieně, pomáhají předcházet nepříjemnému zapaření pokožky děťátka, zabraňují jejímu odírání a podráždění.

 

Pokud jste se tedy rozhodli skoncovat s nekonečným vláčením balíků jednorázových plenek, vyhazováním kupy odpadu, který se v přírodě rozkládá stovky let, honěním za slevami na pleny v supermarketech, podívejme se na to, co potřebujeme, chceme-li začít používat opětovně použitelné pleny. Na tzv. látkování – používání látkových plenek, potřebujeme dvě části – 1. nepromokavou část – kapsová plenka, nebo vrchní plenka, vyrobeny jsou buď z nepromokavých materiálů, proto je nazýváme také PULky, nebo z flísu, který je doplněn o nepromokavou vrstvu, 2. savou část – čtvercová plenka, nebo vkladačka, vyrobeny jsou z přírodních materiálů (bambus, bio bavlna, konopí) nebo syntetického materiálu (mikro vláknové froté)

 

  1. KAPSOVÁ PLÍNKA (tzv. kapsovka) – plenka, která uvnitř obsahuje „kapsičku“, do které můžeme vkládat tzv. kapsičky. vkladačky (vkládací pleny obdélníkového tvaru, které jsou vyrobeny z mikrofibry, bambusu, konopí, mohou být 2, 3, či 4 vrstvé). Tyto pleny je třeba prát po každém použití.

 

Naše nabídka kapsových plenek

Naše nabídka vkladaček

 

Kapsoveplienky_3 Kapsoveplienky_2 Kapsoveplienky_1 Kapsoveplienky_4 Kapsoveplienky_5

 

  1. PULKA – nepromokavá vrchní plenka – tato plenka neobsahuje kapsičku jako kapsová plenka. Položíme do jejího nitra ať už vkladačku, nebo složenou čtvercovou plenu. Tyto plenočky pereme podle potřeby, pokud jsou zašpiněné nebo zapáchají. Není je třeba prát po každém použití (měníme jen vloženou vkladačku či čtvercovou plenku).

 

Naše nabídka PUL plenek

 

PUL_plienka PUL_plienka PUL_plienka
PUL_plienka PUL_plienka PUL_plienka

 

  1. Tzv. AIO plenka – all in one plenka – tento druh pleny má sací vrstvu sešitou s vrchními kalhotkami, čímž vytváří jeden celek. Je nutné ji prát celou po každém použití.

 

Naše nabídka látkových a zavinovacích plenek

 

 

Plenky se zapínají na praktické přezky, kterými lze přizpůsobit velikost podle potřeby děťátka. Díky chytrému zapínání se dokonale přizpůsobí i těm nejmenším miminkům, jsou tak vhodné i pro novorozence.

 

 

Co ještě potřebujeme?

 

Kromě vkladaček, můžeme použít i tzv. separační pásky, které poskytnou děťátku déle pocit sucha, oddělí hovínko od plenky, tak pomohou zabránit přílišnému zašpinění. Jsou jednorázové a jednoduše se spláchnou v záchodě. Dostupné jsou v praktických rolích. K uskladnění plenek nám poslouží šikovná kapsa na pleny, která umožňuje uskladnit špinavé pleny nebo náhradní pleny. Ideální pomocník během procházek, výletů nebo i návštěv.

 

Používání opakovaně použitelných plenek pomůže určitě ušetřit dost peněz. A také máte jistotu, že se vám neminou, stačí je jen vyprat a používat dál. Opětovně použitelné pleny jsou šetrné k životnímu prostředí. Díky nim snižujeme množství vyprodukovaného odpadu. Výběrem opětovně použitelných plenek můžeme děti už od malička učit i tomu, že je lepší používat produkty, které lze použít opakovaně než volit jednorázová řešení.