Jak se chovat při návštěvě čerstvých rodičů a jaký dárek je vhodné koupit?

Narození miminka je vždy velkou událostí v rodině nebo mezi přáteli. Je proto přirozené, že každý chce vidět miminko co nejdříve. Bez ohledu na to, zda se chystáte navštívit někoho z rodiny nebo blízkých přátel, je nezbytné brát v úvahu nejen vaši touhu vidět novorozence, ale také zcela novou situaci novopečených rodičů. Jak se při takovém typu návštěvy chovat, co je vhodné a co už ne?

 

cl1

 

Poslouchejte a nepoučujte

 

Čas těsně po porodu může být pro mnohé ženy náročný. A přestože návštěva se často soustředí především na obdiv novorozeného děťátka, určitě bude vhodné zjistit, zda rodiče miminka nepotřebují v nové situaci podporu či pomoc. Mnohé ženy jsou náchylné k poporodní depresi, takže stojí za to zajímat se o blaho a potřeby maminky, která často dokáže skrývat své skutečné pocity a emoce. Mnohé ženy si hned po porodu vyslechnou spoustu „dobrých rad“ o tom, jak o miminko pečovat, co používat, kdy a jak krmit, jak dítě nosit atp. Nebuďte jedním z těch lidí, kteří mají plnou kapsu dobrých rad. Maminky či tatínkové určitě rádi ocení dobré rady či postřehy, ale je důležité mít na paměti, že nevyžádaná rada je špatná rada. Buďte připraveni poslouchat a podporovat maminku, a ne ji kritizovat a poučovat. V této situaci je empatický přístup to nejcennější.

 

Buďte nápomocní

 

Pokud se chystáte navštívit rodiče s miminkem, kteří jsou vaší blízkou rodinou či dobrými přáteli, neváhejte a nabídněte svou pomoc při péči o byt, dům či zahradu. Je možné, že by takovou nabídku vděčně přijali. Případně se nabídněte ke kočárkování, aby novopečení rodiče mohli být trochu sami. V prvních týdnech života novorozence se jejich život zúží téměř výhradně na povinnosti kolem miminka, což může mít za následek, že pár nebude mít čas ani na klidný rozhovor.

 

pexels-rodnae-productions-6849481

 

Respektujte soukromí při kojení

 

Je velmi pravděpodobné, že maminka bude muset během vaší návštěvy své děťátko nakrmit. Pokud kojí, je jen na ní, jestli to udělá před vámi, nebo bude chtít odejít do jiné místnosti. Je nutné respektovat, pokud maminka nechce kojit na veřejnosti. Je to intimní chvíle mezi maminkou a miminkem, proto je dobré dopřát její potřebné soukromí a například zapojit se do rozhovoru s novopečeným tatínkem.

 

Tipy na dárky pro maminku a děťátko

 

Při návštěvě děťátka a jeho rodičů je jistě více než vhodné přinést s sebou dárek. Maminku určitě potěšíte květinami či sladkou bonboniérou. Při výběru vsaďte na praktické a užitečné dárky, které se rodičům sejdou a usnadní péči o děťátko. Nabízíme vám přehled několika praktických dárků pro maminku a děťátko:

  • Odsávačka mléka – jedním z nejužitečnějších dárků pro čerstvou maminku. Produkt dobře poslouží i v pozdějších fázích života miminka, kdy se maminka bude chtít vrátit do práce nebo když začne častěji odcházet z domu a nechává děťátko s tatínkem. Pokud plánujete mamince darovat právě odsávačku, je určitě třeba se předtím informovat, jestli si už nějakou maminka nezabezpečila ještě před narozením miminka.
  • Dětské láhve a nádobky na jídlo – dalším praktickým dárkem pro maminku jsou dětské láhve a nádoby na potraviny. Nádoby na mléko jsou ideální i pro skladování odsátého mléka. Mohou být uloženy v chladničce nebo mrazničce. Mají praktické uzávěry a odměrky.
  • Plenky na opakované použití – možná to není dárek určený výhradně mamince, ale určitě potěší většinu rodičů. Jedná se o sadu opakovaně použitelných plenek, kterou v poslední době využívá stále více rodičů, jsou šetrné nejen k dětem, ale také k životnímu prostředí. Jsou také velkou úsporou pro domácí rozpočet.
  • Hračky a dětská chrastítka – i když je miminko ještě malinké na to, aby si dokázalo hrát s hračkami, v pozdějších měsících se takovým dárkem určitě potěší. Vhodné je vybírat hračky či chrastítka, která jsou ideální pro malé ručky miminka, která podporují motoriku, správný úchop. V nabídce lze nalézt i množství senzorických hraček a knížek.

 

Při nákupu dárků věnujte pozornost tomu, zda jsou produkty vyrobeny z materiálu vhodného pro děti. Pokud si vybíráme výrobky z plastů, volte materiál, který neobsahuje Bisfenol A. Jedná se o toxickou látku, kterou by výrobky pro děti neměly obsahovat. Abyste se ujistili, že dětské láhve, nádoby na mléko a potraviny, hračky či jiné předměty, které jste vybrali, jej neobsahují, hledejte označení BPA Free na každém produktu.

 

 

Zdroj obrázků:

Babyono.com

RODNAE Productions