Odplénkování a přechod na nočník

Přechod od plenek na nočník je pro mnohé dětičky významným vývojovým krokem. Díky tomu se děťátko stane samostatnějším z hlediska svých fyziologických potřeb. Nácvik na nočník však často představuje složitý proces, který se neděje ze dne na den. Chvíli trvá, než se děťátko naučí ovládat své reflexy. Naučit se používat nočník je výzvou nejen pro samotné dítě, ale také pro rodiče. Vyžaduje trpělivost, shovívavost a neustálou pozornost rodiče. Je to také proces, který, podobně jako učení se chůze, bude spojen s mnoha selháními, než ho děťátko zvládne k dokonalosti. Řekněme si pár tipů, jak celý tento proces zvládnout co nejlépe.

 

Kdy je děťátko připraveno k odplénkování?

 

Nejčastěji se uvádí věk dítěte cca 18 měsíců, ale u každého děťátka je to individuální. Nejjednodušší je sledovat plenu děťátka. Pokud je po přebalení i několik hodin suchá, může to signalizovat, že děťátko začíná mít kontrolu nad svými potřebami. Je stejně důležité, aby děťátko již vydrželo obsedět na nočníku alespoň 5–10 minut.

 

Seznamování se s nočníkem

 

Už když se rodiče odhodlají na cestu odplénkování, prvním krokem je seznámení se s nočníkem. Je dobré vybrat děťátku nejen pohodlný nočník, ale i pěkný barevný. Na trhu najdeme dostatek nočníků různých velikostí, barev i tvarů – ať už je to nočník ve tvaru letadélka, zajíčka, autíčka atp. děťátko musí zaujmout a motivovat ho k tomu, aby ho chtělo používat. Rodič může nechat děťátko sedět na nočníku nejprve oblečené, vysvětlovat mu co a jak funguje, později je vhodné ptát se děťátka častěji během dne, zda nepotřebuje jít na nočník. Samozřejmě po každém použití nočníku je vhodné učit dětičky hned si mýt ručky, takto docílíme správných hygienických návyků již v raném dětství.

 

Krásné nočníky různých tvarů, barev a velikostí naleznete také v naší nabídce babatkam.cz/nocniky

 

Chvalte, nehaňte

 

Pokud je děťátko na nočníku úspěšné, zaslouží si pochvalu, ať je motivováno a těší se na další trénink. Když děťátko pochválíme, musí vědět, za co pochvalu dostalo – například. že se pěkně zeptalo, že vydrželo obsedět na nočníku atp. Stejně důležité je neukázat zklamání, pokud děťátko naopak na nočníku úspěšné není. Hlavně nedělat z nehody velkou událost a neukázat zklamání! Když se už nehoda stane, děťátko nehřešíme a už vůbec netrestáme. Když se mu podaří použít nočník, pochválíme ho, že je chytré. Hodně pochvaly, potlesku, objetí je ta nejefektivnější cesta, jak docílit, aby nadále pokračovalo v tréninku. Dětičky reagují na pochvalu mnohem lépe než na kritiku.

 

Plenka a spánek

 

Co se spánku týče, odplénkování probíhá poněkud zdlouhavější než během dne. K polednímu spánku je vhodné dávat děťátku plenku alespoň do doby, dokud není suchá i po probuzení alespoň 2 týdny. Co se týče nočního spánku, tam to může trvat i několik měsíců. Většinou se děti dokážou zcela zbavit pleny i během noci až po 3. roce života. Ale jak je to u dětiček, nic nelze zobecňovat, každé děťátko je jiné a vyvíjí se vlastním tempem. Proto i s odplénkováním to u každého děťátka trvá jiný čas.

 

Frog urinal (4)5Snímka obrazovky 2022-06-02 115111