Dítě a teplo – jak se s tím vypořádat?

Teploty v létě někdy dosahují extrémní výšky. V takových podmínkách není obtížné se spálit či dehydratovat organismus. Zejména mladý organizmus je jemný a není tak odolný jako dospělý. To platí zejména pro miminka. Co tedy dělat, abychom pomohli našemu dítěti přežít horké dny?

 

Pozor na dehydrataci

 

V horku se organismus snadno dehydratuje, zejména u malých dětí. Ne každý ví, že kojenec tvoří až 75 % vody a novorozenec dokonce 94 %. Když teploty přesáhnou 30 stupňů, tělo dítěte se bude potit, aby se nepřehřálo. Nutný je pravidelný přísun tekutin. Jaká pravidla platí u miminka? Pokud je děťátko plně kojeno, mělo by stačit mateřské mléko, které podáváme přímo, nebo když to není možné, podáváme jej předem odsáté pomocí odsávačky mléka. Pokud je však dítě dokrmováno umělým mlékem, může být nutné jej doplnit vodou. Děláme to však nevtíravým způsobem. Pokud dítě nechce pít vodu, nenuťte ho. Vodu mu nabízejte i každou půl hodinku, stačí odpije-li pár hltů. Pokud si nejste jisti, jaký je u malých dětí ideální objem tekutin, dodržujte pravidlo, že pro dětičky ve věku jeden až šest měsíců je doporučená denní dávka tekutin 150 mililitrů na kilogram hmotnosti.

 lubomirkin

Jak přežít vedra s dítětem doma?

 

Existuje několik pravidel, která bychom měli dodržovat v horkém počasí i když jsme doma. I když je malé miminko křehké, není třeba ho oblékat víc, než je to nutné. Je lepší zvolit oblečení z přírodních materiálů, aby dětská pokožka dýchala, jinak se děťátko zpotí a bude neklidné. V horkém počasí je třeba děťátko i častěji přebalovat. Předejdeme tak opruzeninám a vzniku potniček. Když dítě spí, neměli bychom ho přikrývat peřinkou či přikrývkou. Místo toho můžeme použít látkovou plenu nebo ručníček. Pokud chceme děťátko osvěžit, stačí opláchnout zátylek, nožičky i ručičky mokrou bavlněnou plenou. Nikdy jej nesprchujte studenou vodou! Mnohem lépe ho ochladí dostatek tekutin a pobyt ve větrané a stinné místnosti.

 

Jak přežít vedra s dítětem venku?

 

Procházka s děťátkem v horkém dni může být náročná. Pokud je to možné, nejlepší je jít na procházku buď v časných ranních hodinách nebo v pozdních odpoledních hodinách. Tehdy slunce méně hřeje a teploty jsou snesitelnější. Nezapomeňte také oblékat své dítě přiměřeně. Děťátko bychom měli oblékat jako sebe. Pokud je nám v dlouhých kalhotách a košili příliš teplo, děťátku také bude. Na letní procházky stačí děťátku obléct bavlněné body či triko s krátkým rukávem a nechat ho v pleně. Velice důležitou věcí je opalovací krém. Používejte jej vždy, i když je váš mrňous ve stínu.

 

Pokud se naopak s batoletem chystáte na výlet autem, stojí za to se na cestu dobře připravit. Základním pravidlem je vyrazit co nejdříve, abyste se vyhnuli nejsilnějšímu slunci. Stejně jako v případě procházky, vezměte si s sebou vodu k pití a sprej na ochlazení dítěte. Dbejte na pravidelné přestávky, zvláště pokud je vaše děťátko kojeno. Také je naprosto nepřípustné nechávat děťátko v uzavřeném autě. Vezměte jej s sebou i do obchodu či čerpací stanice, protože teploty v uzavřeném autě mohou dosahovat extrémní výšky a pro děťátko mohou být velmi nebezpečné.

 

lucy-wolski-sljmgxyzmqM-unsplash

 

Zdroj obrázků:

Lubomirkin

Lucy Wolski