Letní dovolená s děťátkem

Dovolenková sezóna je v plném proudu. Každý z nás si alespoň jednou ročně zaslouží pár dní odpočinout a užít si sluneční paprsky a relax. Někdo dobíjí baterky doma, někdo s rodinou, jiní si dopřejí dovolenou někde u moře či v exotice. Do hor nebo k moři?

 

Navzdory jiným názorům, miminko či malé dítě nemusí omezovat rodiče v plánech dovolené. Pokud plánujete dovolenou se svým děťátkem, určitě stojí za zvážení, kam se chystáte a jak bude povětrnostní podmínky (např. vysoké teploty, vlhko) snášet vaše děťátko, ale nemusíte se dovolené úplně vzdávat. Vyloučeny nejsou ani zahraniční dovolené! Pokud jste si již svoji dovolenou destinaci zvolili, musíte učinit další důležité rozhodnutí: jak se tam dostat?

 

Pokud plánujete dlouhou cestu za zvážení stojí také cesta letadlem. I když při cestování letadlem je nevýhodou to, že jsme méně samostatní – to znamená, nerozhodujeme se sami o přestávkách, kdy a na jak dlouho zastavíme, a navíc kromě nás se s námi vezou desítky dalších pasažérů. To ztěžuje například kojení. Pláč dítěte je trápením pro spolucestující a také dost stresovou situací pro rodiče, která se v těchto dopravních prostředcích obtížněji utiší.

 

pexels-pixabay-51953

 

Pokud se rozhodnete pro cestu autem (což pro někoho představuje ten nejpohodlnější způsob cestování, protože se sami rozhodujete, kdy a kde zastavíte), bez ohledu na to, kde plánujete dovolenkovat, ať už na chatě, v hotelu nebo v penzionu – vyplatí se mít s sebou cestovní postýlku a také vysokou jídelní židlí. Ve většině hotelů je takový druh „nábytku“ standardem, ale existuje riziko, že ho dítě nebude chtít používat, jelikož ho nezná. Cestování autem vyžaduje také pohodlnou autosedačku. Nejlepší, pokud má funkci – polohu ležmo, tak si dítě během jízdy i zdřímne. V každém případě je nejlepší nenechat dítě ležet v jedné poloze příliš dlouho!

 

Bez ohledu na to, kam a jak cestujete, věnujte balení kufru pro děťátko náležitou pozornost. Tatínkovi možná bude stačit méně triček, maminka se také musí vypořádat s tím, že se jí do kufru nevešel celý šatník, ale děťátko musí mít sbalené oblečení do každého počasí a pro každý případ. Také nezapomeňte na oblíbené hračky. Milovaného medvídka přece nemůžete nechat samého doma ???? cestujete-li do teplejších destinací, nemůžeme zapomínat na ochranu hlavy dítěte, proto jsou vhodné všechny druhy čepic, kšiltovek, kloboučků či šátků. Důležitý je také krém s ochranným faktorem – doporučuje se faktor 50, aby sluneční paprsky nepoškodily jemnou pokožku vašeho děťátka. A pokud na pláži či u bazénu nenajdete žádná stinná místa, je dobré mít po ruce slunečník či dětský stan – přístřešek. V případě deštivého počasí nezapomínejme dětičkám přibalit do zavazadla pláštěnku a holínky (pro chodící dětičky). Pro menší dětičky bude stačit ochranná fólie na kočárek, která ochrání děťátko před deštěm. Vlhkost často podporuje výskyt komárů, proto pamatujte také na speciální repelent proti hmyzu.

 

A na závěr ještě jedna řada – nechte si v zavazadlech prostor, který se vám bude hodit při balení na cestu zpět. Zejména v případě větších dětiček, ty si určitě přinesou víc věcí, než si s sebou vzali ????

 

Zdroj obrázků:

Jonathan Borba

Pixabay

Yan Krukov

 www.babatkam.sk